یکشنبه 05 خرداد 1398
آمارهای جالب رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر از وضعیت شهرستان جم/ رشد جمعیت و فرسودگی شبکه های آب اصلی ترین چالش جم (کدخبر: 2032)
آمارهای جالب رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر از وضعیت شهرستان جم/ رشد جمعیت و فرسودگی شبکه های آب اصلی ترین چالش جم رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر اظهار داشت: سفرهای شهرستانی برای تسریع در تکمیل طرح های توسعه ای و اتخاذ تصمیم های لازم اجرا می شود.
رضا عوض پور افزود: برنامه عملیاتی پنج ساله شهرستان‌های این استان به صورت مجزا تدوین شده تا فرمانداران در کمیته برنامه ریزی به عنوان بالاترین مرجع توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان از آن برای توزیع مناسب اعتبارات استفاده کنند.

** اختصاص 1000 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه زیرساخت های اشتغال در استان بوشهر
وی با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه اشتغال در دستور کار قرار گرفته است گفت: اکنون حدود یکهزار میلیارد ریال منابع اعتباری و فنی برای توسعه زیرساخت های توسعه استان بوشهر اشتغال در اختیار داریم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر بیان کرد: برای توسعه اشتغال تسهیلاتی با بهره های 4 و 6 درصد برای کارآفرینان واقعی در نظر گرفته شده است.

** ضرورت توجه ویژه به رشد غیر طبیعی جمعیت در شهرستان جم
وی بیان کرد: شهرستان جم 6 درصد جمعیت استان را در خود جای داده و رشد جمعیتی معادل 6.3 درصد را تجربه می کند که به نسبت متوسط رشد 2.4 درصدی استان بسیار رقم بالایی است و جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.
وی گفت:اگر نرخ رشد جم را در کنار نسبت تولد ثبت شده به هزار نفر جمعیت در این شهرستان قرار دهیم از این لحاظ جم رتبه 9 استان بوشهر را داراست که نشان می دهد بخش اعظم این رشد غیر طبیعی و ناشی از جمعیت مهاجر و کارگری است که آسیب‌هایی را هم متوجه شهرستان می‌کند و باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.
عوض پور افزود: نسبت شهرنشینی جمعیت جم 54 درصد است که این نسبت در استان بوشهر 71 درصد و از این نظر رتبه ششم استان را داراست.
وی یادآور شد: نرخ باسوادی جم نیز اندکی بیشتر از متوسط 90 درصدی نرخ باسوادی استان بوشهر است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به نرخ فعالیت اقتصادی در جم اشاره کرد و گفت: این نرخ 45 درصد است و بعد از عسلویه و کنگان بیشترین نرخ فعالیت اقتصادی استان بوشهر را دارد.
عوض پور تاکید کرد: نرخ بیکاری شهرستان جم 9 درصد است که 2 درصد از میانگین نرخ بیکاری استان کمتر است.
وی با بیان اینکه نسبت طلاق به ازدواج در جم 2 به هزار است گفت: در حالی که این نرخ در استان 23 به هزار است و از این نظر شرایط جم بسیار بهتر است.
عوض پور اضافه کرد: در بخش کشاورزی، 1.2 درصد اراضی قابل کشت استان بوشهر در جم قرار دارد اما تعداد بهره برداران کشاورزی جم حدود 5 درصد استان است که این نسبت آسیب هایی را در بخش کشاورزی ایجاد کرده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان اینکه 4 درصد سطح کشت گوجه فرنگی استان مربوط به شهرستان جم است گفت: از حیث تولیدات گلخانه‌ای، سهم شهرستان جم 13 درصد استان بوشهر است.
وی تاکید کرد: در بخش صنعت شهرستان جم فقیر است و تنها 2 درصد صنایع استان در جم مستقر است و در بخش واحدهای معدنی نیز در جم وضعیت مشابهی وجود دارد.
رضا عوض پور با اشاره به اینکه 53 درصد فعالیت اقتصادی جم در بخش خدمات است گفت: بخش خدمات اساسی ترین ظرفیت توسعه ای جم را به خود اختصاص داده است.
وی تاکید کرد: شاخص های مربوط به آب به عنوان یکی از چالش های مهم و جدی شهرستان جم است.
عوض پور اضافه کرد: سهم شهرستان جم از شبکه آب روستایی 46 درصد است در حالی که شاخص دسترسی به شبکه آب روستایی در استان بوشهر 59 درصد است.
عوض پور اضافه کرد: نسبت شبکه فرسوده جم به نسبت استان 62 درصد است در حالی که متوسط استان 42 درصد است از این حیث نیازمند توجه ویژه تر در کمیته برنامه ریزی شهرستان است.
وی بیان کرد: در حوزه آب شهری، شهرستان جم از میانگین استان بوشهر تبعیت می‌کند و حدود 98 درصد جمعیت شهری از شبکه آب برخوردارند.
عوض پور گفت: در فرسودگی شبکه‌های آب شهری هم شهرستان جم 34.3 درصد است که این رقم در استان 33 درصد است.
وی افزود: از حیث شاخص‌های سلامت هم جم نزدیک به میانگین استان است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر اظهار داشت: سرانه مراکز جامع سلامت شهری در شهرستان جم به ازای 10 هزار نفر حدود 52 صدم درصد هست و میانگین استان حدود 69 صدم درصد است.
وی یادآور شد: سرانه مراکز بهداشتی روستایی به ازای 10 هزار نفر در جم حدود 6 دهم درصد است که این رقم در استان حدود یک درصد است.
عوض‌پور در ارتباط با سرانه فضای ورزشی گفت: شهرستان جم به جز سرانه فضای باز ورزش روستایی، در بقیه شاخص ها یا مشابه میانگین استان یا بالاتر از میانگین استانی است که لازم است به فضای ورزشی روستایی توجه بیشتری شود.
وی افزود: در مجموع میانگین سرانه ورزشی استان از متوسط کشور بالاتر است.
عوض پور گفت: در شاخص های بخش راه، از 370 کیلومتر راه شهرستان جم، 12 درصد راه ها اصلی و بزرگراهی است و مابقی راه های روستایی است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر تاکید کرد: میانگین راه های روستایی جم از متوسط استانی بالاتر است که علت آن نیز تعدد روستاها و پراکندگی زیاد آنها است.
وی افزود: در حوزه آموزش و پرورش میانگین مدارس تخریبی شهرستان جم 12 درصد است در حالی که این رقم در استان 11 درصد است و در کلاس های تخریبی نیز شرایط استان بوشهر از متوسط کشور بهتر است.
عوض پور بیان کرد: در مجموع به جز یک یا دو شاخص که مهم ترین آن آب است در بقیه شاخص ها با فاصله معناداری از متوسط کشور شرایط بهتری داریم.

** 180 هزار میلیارد ریال برای تکمیل طرح های نیمه تمام و پرداخت مطالبات پیمانکاران استان بوشهر نیاز است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر اظهار داشت: در سال گذشته 530 میلیارد ریال اعتبار در شهرستان جم توزیع شده است که عمده آن در حدود 30 درصد به توسعه شهری و روستایی اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه برای تکمیل همه طرح های نیمه تمام استان بوشهر و پرداخت مطالبات پیمانکاران به 180 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت سهم اعتباری استان بوشهر در سال 97 حدود 9 هزار میلیارد ریال است که لازم است در توزیع اعتبارات، طرح های مهم و نیمه تمام مورد توجه قرار گیرد.
عوض پور اظهار داشت: 30 طرح عمرانی در سال جاری در شهرستان جم به اتمام می رسد و برای تکمیل تمام پروژه های عمرانی جم و پرداخت مطالبات پیمانکاران به 750 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی افزود: تلاش می کنیم این اعتبار طی سال جاری و سال آینده تامین شود.

   1397/4/11 22:48        


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )